Ogromne straty w wyniku nawalnych deszczów

W dniu 1 września pracownicy Urzędu Gminy Złota oraz Samorządowego Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej dokonali objazdu miejscowości szczególnie dotkniętych deszczami nawalnymi, które nawiedziły naszą gminę w dniu 31.08.2021 r. Najgorzej sytuacja wygląda w Miernowie, Kostrzeszynie (przysiółki Górki Kostrzeszyńskie, Korce) oraz w Woli Chroberskiej. Mieszkańcy Woli pozbawieni zostali wody, sieć wodociągowa została przerwana na odcinku Korce  -Wola Chr. W związku z tym niezwłocznie zgłoszono wystąpienie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych do Wojewódzkiego Centrum Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz do Pełnomocnika ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych w Świętokrzyski Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Na terenie gminy, cały czas pracują druhowie z naszych jednostek OSP, a także pracownicy SGZGK oraz firmy zewnętrzne zatrudnione przez Urząd Gminy Złota.

Ponadto Urząd Gminy Złota  informuje, iż w terminie do dnia 10 września 2021 r. poszkodowani rolnicy posiadający uprawy na  terenie gminy Złota mogą składać pisemne wnioski o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych deszczem nawalnym  z dnia 31.08.2021r. Szczegóły pod adresem: http://gminazlota.pl/wnioski-o-oszacowanie-szkod-2021-2/

nawalne deszcze

eWoP – startuje nowa aplikacja ARiMR

31 sierpnia 2021 r. ARiMR uruchomiła nową aplikację eWoP, która umożliwia rolnikom składanie przez internet wniosków o wypłatę pomocy przyznanej na działania inwestycyjne i premiowe finansowane z budżetu PROW 2014-2020. To kolejne, obok aplikacji eWniosekPlus, cyfrowe narzędzie, które nie wymaga przygotowania i wysyłania dokumentów w formie papierowej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła możliwość złożenia wniosku o płatność z PROW 2014-2020 za pomocą aplikacji eWoP. Zapewni to efektywną elektroniczną komunikację między beneficjentem a Agencją, a także usprawni proces weryfikacji dokumentów, co w rezultacie przyspieszy wypłaty środków finansowych. Od końca sierpnia br. elektroniczne wnioski o płatność będzie można składać w ramach następujących działań:

Portal eWoP umożliwia m.in.:

Nowe narzędzie jest czytelne i przyjazne graficznie, a korzystanie z oferowanych funkcji łatwe i intuicyjne.

Do eWoP można logować się za pomocą posiadanego już loginu i hasła, które używane były dotąd przy korzystaniu z aplikacji eWniosekPlus czy IRZPlus.

Więcej informacji na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr

Wnioski o oszacowanie szkód – 2021

Urząd Gminy Złota  informuje, iż w terminie do dnia 10 września 2021 r. poszkodowani rolnicy posiadający uprawy na  terenie gminy Złota mogą składać pisemne wnioski   o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych deszczem nawalnym  z dnia 31.08.2021r.

Uwaga! Wzór wniosku dostępny jest poniżej na stronie internetowej UG Złota www.gminazlota.pl oraz w siedzibie urzędu. Formularz należy  złożyć w siedzibie Urzędu Gminy Złota. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami oraz załączona do wniosku zgoda na przetwarzanie danych osobowych, niezbędnych do przeprowadzenia oszacowania szkód muszą być czytelnie podpisane przez właściciela gospodarstwa lub jego pełnomocnika.

Do składanego wniosku rolnik dołącza kserokopię wniosku o płatności bezpośrednie celem weryfikacji informacji o powierzchni gospodarstwa rolnego za rok 2021, a w przypadku posiadania w gospodarstwie zwierząt, należy dołączyć także zaświadczenie o ilości zwierząt wydane przez ARiMR. We wniosku należy wypisać WSZYSTKIE działki (tabelę) zgodnie z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie na 2021 rok (powierzchnia upraw musi być zgodna z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie na 2021 r.).

Po w/w terminie wnioski nie będą rozpatrywane.

nawalne deszcze

Komunikat meteorologiczny z godz. 09:24 dnia 01.09.2021

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawiska Intensywne opady deszczu
Obszar województwo świętokrzyskie powiat pińczowski
oraz powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, opatowski, ostrowiecki,
sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski
Sytuacja meteorologiczna Na przeważającym obszarze województwa świętokrzyskiego od godziny 11:00 30 sierpnia do
godziny 08:00 1 września zanotowano opady od 30 mm do 50 mm; największy opad 81.5 mm
zanotowano Bodzentynie. W ciągu dnia nadal mogą występować słabe opady deszczu,
prognozowana wysokość opadów do wieczora miejscami około 5 mm.
Uwagi Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci
pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż
opisany.

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE Nr O:203

Zjawisko: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych

Stopień zagrożenia: 3

Ważność: od godz. 21:53 dnia 31.08.2021 do godz. 15:00 dnia 01.09.2021

Obszar: zlewnia Kamiennej powyżej zbiornika Brody Iłżeckie (świętokrzyskie)

Przebieg: W związku ze spływem wód opadowych obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, w strefie wody wysokiej, z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych również w kolejnych profilach wodowskazowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%

Uwagi: Na zlewnię Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie od momentu obowiązywania Ostrzeżenia 3 stopnia nr 203 przestaje obowiązywać Ostrzeżenie ze stopniem 2 nr 196. W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska Ostrzeżenie może ulec zmianie.

Dyżurny synoptyk hydrolog: Wawrzyniec Kruszewski