Informacje dot. dystrybuowanego węgla

Informujemy, że węgiel, który trafił do naszej Gminy jest paliwem pochodzącym z polskich kopalni: KWK Piast – Ziemowit Ruch Ziemowit, KWK ROW – RUCH Marcel, KWK Piast – Ziemowit Ruch Wola, KWK Wesoła.

Odpowiedzi na często zadawane pytania (informacja na podstawie treści ze strony rządowej):

Czy będzie możliwość zamówienia frakcji „ekogroszek”?

Frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Szczegółowy zakres parametrów jakościowych w obrębie dostępnych sortymentów będzie zależał od oferty podmiotów wprowadzających do obrotu.

Czy groszek/orzech nadają się do pieców retortowych?

To zależy od konkretnego modelu pieca. Dokumentacja techniczna ruchowa kotła określa rodzaj paliwa przeznaczonego do danego kotła. Trzeba pamiętać, że frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Kotły na paliwo stałe typ „ekogroszek” dostosowane są do paliwa o frakcji 5-25 mm, natomiast w sprawozdaniu „Dystrybucja węgla” określona frakcja dla groszku to 8-30 mm.

Czy będzie możliwy zakup węgla o frakcji 8-25 mm?

Podmioty wprowadzające do obrotu będą mieć w ofercie frakcję 5-25 mm. O posiadaniu takiego asortymentu na składach w Gminie Złota – Urząd będzie informował na bieżąco.

Kto zagwarantuje jakość węgla?

Co ma zrobić gmina, Jeśli na przykład będą problemy ze spalaniem lub awarie pieców. Węgiel, jak zapewnia samorządy strona rządowa, jest dobrej jakości. Ten z importu pochodzi od sprawdzonych dostawców, ma odpowiednie certyfikaty, a jego jakość jest weryfikowana zarówno w kraju pochodzenia, jak i przy odbiorze w kraju. Nie ma więc możliwości, by były problemy z jego spalaniem. Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego.

Przedszkolaki z mikołajkową wizytą w Klubie Seniora

1 grudnia 2020r. przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki wraz z wychowawczyniami odwiedziły pobliski Klub Seniora w Złotej. Celem tej wizyty było uczestnictwo najmłodszych w czytaniu literatury przez seniorów, a tematem przewodnim zbliżające się wielkimi krokami i mocno oczekiwane Mikołajki.

Seniorzy przeczytali dzieciom wybrane specjalnie na tę okazję wiersze związane z postacią św. Mikołaja. Przedszkolaki odwdzięczyły się natomiast zaśpiewaniem kilku piosenek o tematyce świątecznej oraz zaprezentowaniem układu choreograficznego do skocznej muzyki.

To sympatyczne spotkanie zwieńczyła wspólna fotografia i słodki poczęstunek. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia maluchy wraz z życzeniami podarowały seniorom własnoręcznie wykonane prace z podobizną św. Mikołaja oraz stroik świąteczny.

W ten sposób rozpoczęła się współpraca Samorządowego Przedszkola w Złotej z sąsiedzkim Klubem Senior+ i wiemy już, że literatura łączy pokolenia. Seniorzy pokazali, że są młodzi duchem, radośni, weseli, życzliwi, lubią aktywnie spędzać czas. Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom. Wizyta w Klubie Seniora była dla przedszkolaków wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości jaką trzeba okazywać osobom starszym.

Serdecznie dziękujemy seniorom za mile spędzone razem chwile i już snujemy plany o dalszej współpracy.

Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami.

mikołaj

Uwaga! Możesz przenieść zakup węgla na następny okres

Uprzejmie informuję, iż z dniem 3 grudnia 2022r. weszło w życie znowelizowane rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego.

węgiel

Nowelizacja w/w rozporządzenia zakłada, że w przypadku gdy do dnia 31 grudnia 2022 r. osoba fizyczna nie dokona zakupu paliwa stałego albo dokona zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1 500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na 2. okres (tj. od 1 stycznia 2023 r.). Tym samym mieszkaniec, który w 1. okresie złoży wniosek na mniejszą ilość węgla niż maksymalna (np. 1 000 kg), będzie mógł ująć w przyszłorocznym wniosku tę niewykorzystaną cześć limitu (w podanym przypadku 500 kg; czyli jego wniosek będzie dotyczył 1 500 kg, powiększonych o 500 kg).

W załączeniu pismo Ministra Aktywów Państwowych zawierające szczegółowe informacje w tej sprawie.