Trwa nabór wniosków o wsparcie dla kół gospodyń wiejskich. ARiMR rozpoczęła wypłatę środków

Trwa nabór wniosków o przyznanie środków finansowych na działalność statutową dla kół gospodyń wiejskich. W tegorocznym naborze wprowadzono kilka nowości, w tym wyższe stawki dofinansowania. Do placówek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wpłynęło blisko 6,8 tys. wniosków o wsparcie na ogólną kwotę 57,71 mln zł, a Agencja rozpoczęła wypłatę pieniędzy 28 kwietnia.

Aby otrzymać pomoc na prowadzenie działalności statutowej, koła gospodyń wiejskich muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Od bieżącego roku organizacje bez numeru identyfikacyjnego muszą go uzyskać przed ubieganiem się o dofinansowanie. Związane z tym wymaganie nie dotyczy kół, które w poprzednich latach przynajmniej raz skorzystały z tego dofinansowania.

Otrzymane fundusze można przeznaczyć na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną, a także na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, przedsiębiorczości kobiet i poprawy warunków ich życia i pracy na wsi.

Wnioski można składać do 30 września 2023 r. bezpośrednio lub za pośrednictwem platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysyłając przesyłkę nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Wsparcie na realizację celów statutowych kół gospodyń wiejskich pochodzi ze środków krajowych.

Budżet na 2023 rok wynosi 120 mln zł, a dofinansowanie zależy od liczby członków i wynosi odpowiednio:
– 8 tys. zł dla kół do 30 osób,
– 9 tys. zł dla kół z 31-75 osobami,
– 10 tys. zł dla liczniejszych organizacji.

Z uwagi na to, że pula środków może się wyczerpać wcześniej, warto składać wnioski jak najszybciej.

Opis Programu na naszym portalu znajduje się TUTAJ.

Międzynarodowy Dzień Tańca w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej

Międzynarodowy Dzień Tańca w naszej szkole został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, Dyrekcję ZPO oraz Radę Rodziców. Włączyliśmy się do Akcji #tańczMY ogłoszonej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Dwudziestego ósmego kwietnia 2023 r. hala sportowej ZPO w Złotej stała się prawdziwą areną TAŃCA. Każda klasa i każda grupa przedszkolaków zaprezentowała wybrany taniec przygotowany pod czujnym okiem wychowawców.

W hali sportowej zgromadzili się rodzice, uczniowie, nauczyciele. Wszyscy z zachwytem oglądali wspaniale przygotowane układy taneczne. Pan Marek Purchla koordynator akcji zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Jury w składzie Małgorzata Gnacik, Ewa Judasz, Katarzyna Jach - przedstawicielki Rady Rodziców, Pani Dyrektor Mariola Warzecha, Pan Wójt Tadeusz Sułek, Pan Sekretarz Ireneusz Gołuszka zgodnie orzekło, że WSZYSCY są ZWYCIĘZCAMI! To prawda, każdy kto zatańczył zasłużył na to miano! Dźwięki muzyki porwały do tańca całą widownię. Każda klasa i oddziały przedszkolne zostały nagrodzone statuetkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Cudowny taniec uczniów naszej udowodnił, że jest to najpiękniejsza ze wszystkich sztuk i – samo życie.

tanca

>> GALERIA ZDJĘĆ [ZOBACZ]<<

Warsztaty Patriotyczne

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Złotej odbyły się Warsztaty Patriotyczne ????????  które poprowadziła Monika Sawicka – pisarka, dziennikarka, autorka powieści obyczajowych i książek dla dzieci. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej.

Zajęcia dla klas trzecich nosiły tytuł „ Kto ty jesteś? – Polak mały” i były nie tylko cenną lekcją historii, ale także edukacji obywatelskiej. Dzieci prześledziły dzieje swojego kraju, począwszy od jego legendarnych początków aż do utraty niepodległości. Przypomniały polskie symbole narodowe i utrwaliły wiedzę o hymnie. Prowadząca przybliżyła im postać Józefa Piłsudskiego i omówiła jego rolę w odzyskaniu niepodległości.

Uczniowie dyskutowali nad znaczeniem pojęć: ojczyzna i patriotyzm, a w części praktycznej swoje wiadomości utrwalali w grach edukacyjnych. Rozwiązywali Quizy i krzyżówki oraz wykonywali zadania plastyczne. Na koniec warsztatów odśpiewali hymn Mazurek Dąbrowskiego. Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział w warsztatach.

Źródło: GBP w Złotej

ptriotycznie

Lodowa Baśń Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza

Każdy zna opowieść o Sindbadzie Żeglarzu, który podczas swych niezwykłych podróży przeżył wiele niebezpiecznych, ale i ekscytujących przygód. Zawsze udawało mu się wychodzić cało z opresji, a ciekawość świata i wiara w Allacha motywowały go do podejmowania nowych wyzwań. Tym razem historię Sinbada na motywach baśni Bolesława Leśmiana obejrzeliśmy  w wersji „lodowej”. Podobnie jak młodsi uczniowie naszej szkoły, tak uczniowie klas IV-VIII pod opieką nauczycieli i wychowawców wybrali się do Krakowa na stadion Cracovia, gdzie mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym widowisku – Rewii na lodzie pt. Lodowa Baśń Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza. Wydawać by się mogło, że ta historia zaciekawi jedynie najmłodszych. Nic bardziej mylnego, młodzież naszej szkoły z zachwytem  oglądała lodowa widowisko, świetnie się przy tym bawiąc. Radość ze wspólnie spędzonego czasu nie opuszczała naszych uczniów aż do końca wycieczki.

Opiekunami na wycieczce byli:

Małgorzata Gołuszka

Agnieszka Bystrzanowska

Halina Wojtasik

Ks. dr Grzegorz Kaliszewski

Robert Semieniec

Mirosława Nowak-Wawrecka

Tekst i zdjęcia: Mirosława Nowak-Wawrecka, ZPO Złota

lodowa

Ogólnopolska akcja bicia rekordu PHO3NIXA

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w największym w Polsce sportowym konkursie  Pho3nix Active School dla szkół podstawowych. Bicie rekordu polegało na udziale jak największej liczby dzieci w wykonywaniu pajacyków w czasie 2 min. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski. Jest to kolejna z inicjatyw w naszej szkole po aktywnych przerwach promująca ruch i aktywność wśród uczniów. Oprawę techniczną przygotowali Aleks Niedbalski i Kuba Dolatowski.

Źródło: ZPO Złota

zpo zpo