Listy Odmian Zalecanych na rok 2024 dla województwa świętokrzyskiego

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach opublikował Listy Odmian Zalecanych (LZO) do uprawy na obszarze naszego województwa na rok 2024 dla pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego, jęczmienia jarego, owsa, ziemniaków: bardzo wczesnych, wczesnych, średniowczesnych i średniopóźnych, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego, rzepaku ozimego i odmian mieszańcowych, grochu siewnego, bobiku oraz soi.

120 mln złotych pomocy finansowej dla Kół Gospodyń Wiejskich

Piotr Żołądek – dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR informuje,  że od 25 marca 2024 r. Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski  o pomoc na działalność statutową.

Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru KGW mogą ubiegać się  o wypłatę pomocy finansowej, której wysokość będzie uzależniona od liczby członków zrzeszonych w danym kole. I tak dla:

Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2024 roku, ale nie dłużej niż  do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację ww. programu.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich w 2024 r. będzie wynosić 120 mln zł.

W każdym biurze powiatowym Agencji można zwrócić się do pełnomocnika ds. KGW, który jest swoistym opiekunem kół o dodatkowe informacje i wyjaśnienia.

Wnioski o przyznanie pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na siedzibę koła, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję.

Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, przekazywać
za pośrednictwem platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Wniosek o przyznanie pomocy finansowej dla koła gospodyń wiejskich może być złożony przez koło, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

Formularz Wniosku oraz wszystkie informacje na temat przyznania w/w pomocy finansowej udostępnione są na stronie ARiMR www.gov.pl/arimr .

Palmy wielkanocne w Klubie SENIOR+ w Pełczyskach

Niedziela Palmowa, zwana też Kwietną lub Wierzbną to jedna z tradycji nierozerwalnie związanych z Wielkanocą. W dniach poprzedzających to święto w Klubie Senior+ w Pełczyskach odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych. Każdy z seniorów wykonał palmę wielkanocną z własnoręcznie robionych ozdób, bukszpanu, gałązek wierzby, z którą będzie mógł świętować Niedzielę Palmową. Była to także idealna okazja do rozmów o zwyczajach wielkanocnych i tradycyjnych potrawach przygotowywanych na to święto.

Efekty i przebieg warsztatów do obejrzenia w galerii poniżej.

Przymrozki

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawiska Przymrozki
Obszar województwo świętokrzyskie powiat pińczowski
oraz powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, opatowski,
ostrowiecki, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski, włoszczowski
Sytuacja meteorologiczna Na przeważającym obszarze obserwuje się spadek temperatury. Punktowo temperatura
powietrza już spadła poniżej 0°C. W najbliższym czasie zgodnie z ostrzeżeniem w dalszym
ciągu przewiduje się spadek temperatury powietrza do -4°C, a przy gruncie do -6°C.
Uwagi Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci
pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż
opisany.

Porządek obrad

Serdecznie zapraszam na sesję Rady Gminy Złota, która odbędzie się 27 marzec 2024 r. o godz. 12-tej w świetlicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Złotej.

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Złota w roku 2024.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Uchwały Nr XVI/125/2020 z dnia 27 maja 2020 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotej.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr LV/394/2023 Rady Gminy Złota z dnia 28 grudnia 2023 roku w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej przez osoby objęte rządowym programem " Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie Gminy Złota środków stanowiących fundusz sołecki.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2024 rok.
  11. Podjęcie uchwały zmieniającą uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Złota na lata 2024-2031.
  1. Interpelacje i zapytania.
  2. Wolne wnioski.
  3. Odpowiedzi na wolne wnioski i zapytania.

Zamknięcie obrad.