IX Kielecki Marsz Katyński - Kielce, 12 kwietnia 2024

Opublikowano: 10 kwietnia, 2024

W piątek 12 kwietnia 2024 roku o godz. 12.00 na Placu Artystów rozpocznie się IX Kielecki Marsz Katyński. Wydarzenie organizowane jest w ramach upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej w jej 84. rocznicę. Zapraszamy do uczestnictwa!

Program:

  • 11.30-12.00 – Plac Artystów w Kielcach, zbiórka uczestników IX Kieleckiego Marszu Katyńskiego
  • 12.00-12.10 – Przywitanie gości i uczestników
  • 12.10-12.30 – Wykład Marka Jończyka (IPN Kielce) „Katyń 1940 – zbrodnia ludobójstwa”
  • 12.30-13.15 – IX Kielecki Marsz Katyński, przemarsz ulicami: Kapitulną, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka i Gagarina
  • 13.30-14.00 – Skwer Pamięci Ofiar Katynia – główne uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Wydarzenia towarzyszące:

  • 13 kwietnia 2024, godz. 10.00 – Złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim i przy Pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach
  • 19 kwietnia 2024, godz. 11.30 – Złożenie kwiatów i zniczy przy Pomniku Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej
  • Kwiecień 2024 – Prezentacja wystawy „Tatusiu, kiedy wrócisz? Polskie rodziny w latach II wojny światowej” w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach

Organizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”

Współorganizator:
Kuratorium Oświaty w Kielcach

Partnerzy:
Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Starosta Powiatu Kieleckiego, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Karpacki Oddział SG, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Kielecki Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy, Areszt Śledczy w Kielcach, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Kielcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach

Patroni medialni:
Radio Kielce, TVP3 Kielce, Radio eM Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska

Zbrodnia Katyńska
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

menu-circlecross-circle