Kalendarz wyborczy, prawo do głosowania, procedura głosowania w Polsce

Opublikowano: 6 czerwca, 2024

Czy wiesz, jak wygląda procedura głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały miejsce od 6 do 9 czerwca w całej Unii Europejskiej. W Polsce głos oddać będzie można w niedzielę 9 czerwca. By wziąć udział w wyborach, należy mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu wyborów.

Przed wyborami warto zapoznać się z listami kandydatów z różnych partii politycznych i wybrać kandydata bądź kandydatkę, na którą chcemy oddać głos. Można też zweryfikować, czy jest się wpisanym do rejestru wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki temu dokumentowi można zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce. Należy jednak pamiętać o wykonaniu tych czynności w odpowiednim terminie.

W dniu wyborów lokale wyborcze otwarte są od godziny 7 do 21. Na miejscu należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, by móc otrzymać kartę do głosowania. Aby głos był ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata i na jednej liście. Głos można oddać tylko na jednego kandydata. Po zakończeniu głosowania, głosy są zliczane przez komisje wyborcze, a wyniki ogłaszane są publicznie.

Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie! Bądź aktywny i skorzystaj z prawa do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

_________
Post przygotowany przez Fundację Instytut Polityk Publicznych w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

menu-circlecross-circle