"Kręci mnie bezpieczeństwo… w Wakacje"

Opublikowano: 6 lipca, 2020

„Kręci mnie bezpieczeństwo… w Wakacje” to kampania społeczna organizowana pod patronatem  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Od czerwca br. funkcjonariusze służb podległych MSWiA,  w ramach swoich zadań, spotykają się z młodzieżą i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą, czy podczas górskich wycieczek.  Państwowa Straż Pożarna czynnie uczestniczy w kampanii przekazując dzieciom, młodzieży i dorosłym informacje m.in. z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w tym bezpiecznych zasad ewakuacji oraz bezpiecznego wypoczynku nad wodą i udzielania pierwszej pomocy.

Podczas wakacji strażacy zwracają uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie wypoczynku. Promując szczególne uczulenie na bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą, w górach oraz w lesie zarówno podczas indywidualnego wyjazdu czy tez grupowych wycieczek.

W oparciu o „Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”, który został podpisany 21 czerwca 2018 roku przez Komendanta Głównego PSP, Komendanta Głównego Policji oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z przedstawicielami organizacji harcerskich, strażacy przeprowadzają rozpoznania miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży oraz przeprowadzają pogadanki i instruktaże. Ponadto protokół podaje procedury postępowania w razie wystąpienia istotnych zagrożeń dla uczestników obozu.

W trakcie każdego obozu harcerskiego strażacy sprawdzają sposób wdrożenia zasad bezpieczeństwa obowiązujących na obozie oraz stan zaznajomienia uczestników obozu ze sposobem alarmowania oraz postępowania na wypadek wystąpienia zagrożenia.

Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy  o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że to głównie rodzice są odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoich pociech.

Chcąc więc ograniczyć zagrożenie skorzystajcie Państwo z poniższych porad:

PODCZAS POBYTU NAD WODĄ:

 • pamiętajcie, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, czy funkcjonariuszy Policji Wodnej;
 • zawsze stosujcie się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników lub opiekuna obiektu;
 • bawiąc się w wodzie nie zakłócajcie wypoczynku i kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczcie, nie popychajcie innych;
 • nie wrzucajcie przedmiotów do wody;
 • nigdy nie skaczcie do wody w miejscach nierozpoznanych;
 • jeśli dzieci są w wodzie miejcie nad nimi ciągły nadzór, również gdy potrafią pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem;
 • nie pozostawiajcie na brzegu swoich rzeczy bez opieki. Jeśli są one cenne to oddajcie je lepiej do przechowalni lub pozostawcie w domu;
 • korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzajcie jego sprawność i ubierajcie kamizelkę ratunkową. Bezwzględnie zakładajcie kamizelkę dziecku;
 • nie pływajcie łódkami, kajakami, rowerami czy motorówkami zbyt blisko kąpiących się;
 • korzystając z materaca nie odpływajcie zbyt daleko od brzegu.

Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli po wypiciu alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody po opalaniu.

BĘDĄC W GÓRACH:

 • podczas wycieczek dostosujcie obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycznych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić;
 • słuchajcie prognoz pogodowych w radiu czy telewizji;
 • wychodząc ze schroniska na szlak, poinformujcie o tym jego pracowników podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Zgłoście swój powrót;
 • przed wyprawą zapoznajcie się z mapą terenu dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki;
 • w górach również bądźcie ostrożni w kontaktach z osobami obcymi;
 • jeśli macie ze sobą telefon komórkowy zaprogramujcie w nim numery najbliższych placówek GOPR;
 • zawsze zabierajcie ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu;
 • nie wspinajcie się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania ,a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.

W górach karetka do nikogo nie dojedzie, znalezienie kogoś jest bardzo trudne (nawet z powietrza) - nikt więc szybko nie udzieli Wam pomocy. Uważajcie więc na siebie, bądźcie rozważni i wykorzystajcie do maksimum swoją wyobraźnię.

menu-circlecross-circle