Seniorze... Nie daj się oszukać! Profilaktyczne spotkanie w Klubie Senior+ w Złotej

Opublikowano: 21 czerwca, 2024

W środowe przedpołudnie w Klubie Senior+ w Złotej odbyło się spotkanie w ramach akcji „Bezpieczny Senior”.

Podczas prelekcji policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie, asp. Paweł Machynia i asp. Dawid Mucha, poruszyli istotne tematy z zakresu bezpieczeństwa osób starszych, m.in., oszustwa, cyberbezpieczeństwa czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

To właśnie seniorzy w ostatnim czasie padali ofiarami kradzieży i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”.

Policjanci poruszyli także temat oszustw podczas „pokazów”, w trakcie, których sprzedawane są seniorom produkty gospodarstwa domowego, pościel, garnki, sprzęty RTV i AGD. Przestrzegli seniorów przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy to stosując różne triki psychologiczne, starają się wpływać na zachowanie uczestników spotkania i namawiają do podjęcia natychmiastowej decyzji.
Omówiono również tematy z zakresu cyber-zagrożenia oraz bezpieczeństwa w ruch drogowym. Uczestnicy Klubu SENIOR+ zapoznani zostali z aplikacja mobilną „Moja Komenda” czyli narzędziem, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów.Wyjaśniono również założenia oraz sposób działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – aplikacji służącej do komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją.

senior

senior

menu-circlecross-circle