Wycieczka w Pieniny

Opublikowano: 16 czerwca, 2023

W dniach 31.05 – 01.06 uczniowie klas od IV do VIII Szkoły Podstawowej w Złotej wzięli udział w dwudniowej wycieczce, której celem było zapoznanie się z krajobrazem Pienin, poznanie historii i walorów turystycznych okolicznych miejscowości oraz integracja szkolna.

wycieczka

Pierwszym punktem naszej wycieczki był spływ Dunajcem łodziami flisackimi. Piętnastokilometrową trasę do Szczawnicy pokonaliśmy w około 2,5 godz. Następnie przeszliśmy malowniczym Wąwozem Homole, oraz wyjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Palenicę skąd podziwialiśmy Tatry i Szczawnicę. Drugi dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem zamku w Niedzicy. Warto wspomnieć, że Zamek Niedzica stanowi jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Kolejnym etapem wycieczki był blisko godzinny rejs statkiem wycieczkowym "HALNY".  W czasie rejsu po Jeziorze Czorsztyńskim podziwialiśmy nie tylko same góry Tatry, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego i zamek w Niedzicy, oraz mieliśmy możliwość zapoznania się z historią powstania Zalewu Czorsztyńskiego.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było wyjście na Trzy Korony. Z przewodnikiem wyruszyliśmy zdobywać najsłynniejszy szczyt Pienin – Okrąglicę (982m n.p.m.) w masywie Trzech Koron. Udało nam się  zdobyć szczyt, ale wyprawa była bardzo męcząca. Nasz trud zrekompensował przepiękny widok rozpościerający się z tarasu widokowego. Przeszliśmy trasę ze Sromowców Niżnych przez Przełęcz Szopkę (779m n.p.m.), Trzy Korony i zeszliśmy do Krościenka. Pogoda nam dopisała, było słonecznie i ciepło.

Do domu dotarliśmy cali i zdrowi, pełni górskiego powietrza w płucach i choć górskie szlaki  czujemy w nogach do tej pory, ta wycieczka na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Opiekunami na wycieczce byli:

Małgorzata Gołuszka – organizator wycieczki

Mirosława Nowak – Wawrecka

Halina Wojtasik

Ewa Zachariasz

Grażyna Zachariasz

Autor tekstu: Małgorzata Gołuszka. Zdjęcia: Małgorzata Gołuszka, Mirosława Nowak - Wawrecka, ZPO Złota

menu-circlecross-circle