Narodowe Czytanie 2022 w Klubach „Senior+”

Narodowe Czytanie to akcja organizowana od 2012 roku przez Prezydenta RP, której celem jest odkrywanie najważniejszych dzieł polskiej literatury, poprzez ich wspólne czytanie. Co roku udział w niej biorą instytucje z całej Polski, a także z poza granic kraju. Lekturą tegorocznej edycji wydarzenia były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Do udziału w akcji Narodowego Czytania włączyły się w tym roku również Kluby "Senior+" z terenu Gminy Złota. Zaproszenie do wspólnej lektury słynnych utworów naszego narodowego wieszcza przyjęli również: Wójt Gminy Złota - p. Tadeusz Sułek, Przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego oraz Sekretarz Gminy Złota - p. Ireneusz Gołuszka, Przewodniczący Rady Gminy Złota - p. Adam Wypych, Radna Gminy Złota – p. Barbara Górniak, Prezes Chroberskiego Stowarzyszenia Kobiet - p. Elżbieta Morton.

„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie czytanie

Wykaz nieruchomości

Nieruchomości stanowiących własność Gminy Złota , przeznaczonych do oddania w dzierżawę dotychczasowym dzierżawcom.

Biblioteka z grantem

Grant w wysokości 12 tysięcy złotych otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej. Wniosek złożony do programu „Partnerstwo dla Książki 2022”, któremu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzyskał pozytywną ocenę komisji weryfikacyjnej, która przyznała dotacje złockiej bibliotece.

W ramach zadania planujemy organizację wydarzeń czytelniczych: odbędą się trzy spotkania autorskie, cztery spotkania warsztatowe z internetowych narzędzi do pracy twórczej, cztery spotkania warsztatowe poświęcone memom oraz warsztaty tworzenia motywów literackich, event podsumowujący – spotkanie otwarte dla czytelników biblioteki, oraz wszystkich chętnych mieszkańców gminy Złota. W wydarzeniach tych udział wezmą różne grupy wiekowe, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 7-12 lat i młodzieży 13-18 lat. Pierwsze warsztaty odbędą się już 26 września, będą to warsztaty poświęcone memom oraz warsztaty z tworzenia motywów literackich na tkaninie. Kolejne spotkanie odbędzie się 30 września, będzie to spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Wakułą. To polski rysownik prasowy, ilustrator, pisarz – absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Serdecznie na nie zapraszamy, nabór na poszczególne wydarzenia zostanie ogłoszony na stronie biblioteki, chętnych zapraszamy do obserwowania naszej strony internetowej”.

Projektem pod nazwą „Literacka kreatywność” zarządza Instytut Książki. Celem projektu, jest ukazanie biblioteki jako miejsca rozbudzającego wśród młodych osób pasji do słowa. Wspieranie i promowanie nawyków czytelniczych oraz aktywizacja twórcza i integracja dzieci z obszaru gminy Złota.