95 rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym

Opublikowano: 24 lutego, 2022

26 lutego będziemy obchodzić 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. W tym roku rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego - autora słów hymnu.

Mazurek Dąbrowskiego w roli hymnu narodowego przetrwał różne zawirowania polskiej historii. Obecnie nikt nie ma wątpliwości co do jego statusu. Ważne jest, by pamiętać, że hymn Rzeczypospolitej Polskiej powinien być wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający mu należną cześć i szacunek. Podczas wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu powinny stać w postawie wyrażającej szacunek, a mężczyźni zdjąć nakrycia głowy. Dodatkowe przepisy obowiązują wojskowych - osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy oddają honory przez salutowanie, a poczty sztandarowe oddają honory przez pochylenie sztandaru.

Z okazji Roku Wybickiego i 95. rocznicy ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym Biuro Programu "Niepodległa" przygotowało dla Państwa okolicznościowy plakat oraz spot.

Plakat do opublikowania na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych można pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl.

wybicki