Sołtys:
Małgorzata Przyłucka.
Rada Sołecka:
Michał Dobaj,
Stanisław Tracki,
Józef Bednarz.
Zabytki:
Warte zobaczenia zabudowania wiejskie:
- zagroda nr.31: dom drewniany z poł. XIX wieku, obora drewniana z drugiej połowy XIX wieku
-zagroda nr.33: dom drewniano-murowany, kamienny z ok. 1900r., obora murowana, kamienna z końca XIX wieku, stodoła drewniana z ok. 1860 roku.
- Dom drewniany nr.35: drewniany z poł. XIX wieku
Inne:
- Dzięki funduszom unijnym pozyskanym przez Gminę Złota powstał plac zabaw (za wsią przy wyjeździe w stronę Zagaja Stradowskiego)
- Wyremontowano Świetlicę Wiejską.
Opis:
Wola Chroberska jest niezwykle malowniczo położoną wioską wśród lasów chroberskich. Otoczona jest wzniesieniami i poprzecinana wąwozami.
Niezwykle efektownie okolica Woli wygląda zimą. Pejzaże niczym z naszych polskich Tatr. Można powiedzieć, że Wola Chroberska to Zakopane gminy Złota.
Wola jest miejscem wycieczek, majówek mieszkańców Chrobrza i Ponidzia. Z dobrodziejstw unikalnego mikroklimatu, który bez wątpienia posiada Wola korzystają także agrowczasowicze, którzy zatrzymują się w gospodarstwach agroturystycznych. Najlepszym dowodem na to że w Woli Chroberskiej panuje wyjątkowo zdrowy klimat jest fakt, że właśnie w tej miejscowości ludzie żyją najdłużej w okolicy.
Do Woli naprawdę warto przyjechać!
HISTORIA SOŁECTWA
Nazwa pochodzi od nazwy Chroberz.
W połowie XV wieku wieś była własnością Jana z Tęczyna kasztelana krakowskiego, miała 12 łanów kmiecych, karczmę i czterech zarodników. Był tu też folwark rycerski.
W 1579 była to własność Myszkowskich wieś zamieszkiwało wtedy jedenastu kmieci, jeden komornik, dwóch rybaków i jeden rzemieślnik. Wieś miała 5 i pół łana obszaru.
W 1827 roku naliczono we wsi 19 domów i 99 mieszkańców.
W końcu XIX wieku wieś należy do gminy i parafii Chroberz. Istniał tu też folwark należący do dóbr Chroberz.
W 1888 roku wieś ma 24 gospodarzy na 319 morgach ziemi.