W czwartek, 12 grudnia minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powołał nowych członków Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Rada Programowa jest organem doradczym i opiniotwórczym. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to państwowa instytucja kultury. Organizatorem instytutu jest minister właściwy do spraw rolnictwa. Instytut działa w formie ośrodka badań, dokumentacji kultury, dziedzictwa obszarów wiejskich oraz jego upowszechniania.
W skład nowej Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Ws zostali powołani:
- Izabella Byszewska – dziennikarka, koordynator i trener projektów inspirujących zrównoważony rozwój lokalny oraz partnerstwo inicjatyw społecznych na wsi.
- Barbara Fedyszak-Radziejowska – socjolog i etnograf, specjalizuje się w zakresie socjologii wsi i rolnictwa. Pracowała w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.
- Iwona Ciechan – sekretarz redakcji, z-ca red. naczelnego miesięcznika „Nowa Wieś”, 1999 – 2001 współwłaściciel, Prezes Zarządu Oficyna Wydawnicza Krajobraz oraz redaktor naczelna miesięcznika „Nowa Wieś Europejska”.
- Dr hab. prof. UŚ Anna Gomóła – kulturoznawczyni, polonistka, liderka zespołu badawczego. Pracuje w Zakładzie Teorii i Historii Kultury w Instytucie Nauk o Kulturze UŚ.
- Anna Staniszewska – łowicka hafciarka, specjalizuje się w hafcie ręcznym i ręczno-maszynowym.
- Bożena Żelazowska – nauczycielka, urzędniczka, działaczka samorządowa, polityczka.
- Jan Krzysztof Ardanowski – polityk, rolnik i samorządowiec.
- Doktor Arkadiusz Jełowicki – kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie, badacz, etnolog, dokumentalista, kurator wystaw o kulturze ludowej, redaktor naukowy publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej Wielkopolski, autor kilkudziesięciu map etnograficznych z obszaru Wielkopolski i Podkarpacia.
- Andrzej Nowak-Arczewski – dziennikarz, publicysta, reporter. Debiutował na łamach miesięcznika literackiego młodych „Nowy Wyraz” w 1975 roku. Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim.
- Adam Ochwanowski – mieszkaniec powiatu pińczowskiego, poeta, autor kilkunastu zbiorów wierszy, licznych tekstów piosenek, animator kultury, krytyk literacki, publicysta, tłumacz, scenarzysta oraz reżyser widowisk plenerowych, w tym „Wigilii Apokalipsy” granej w Teatrze Bagatela w Krakowie i widowiska historycznego „Nie od razu Kraków zbudowano” z okazji 750-lecia lokacji Krakowa w podpińczowskiej Koperni.
- Henryk Kiepura – prawnik i samorządowiec, w latach 2014-2023 starosta powiatu kłobuckiego, poseł na Sejm obecnej kadencji, od 2023 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
- Zbigniew Adam Skuza – muzealnik, kustosz w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw muzealnych.