Dnia 19 listopada, podczas spotkania z rodzicami dzieci przedszkolnych i uczniów naszej szkoły, zostały podsumowane działania, które miały miejsce w naszej placówce w minionych tygodniach.
Zespół Placówek Oświatowych w Złotej przyłączył się do ogólnopolskiej kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W ramach tej kampanii uczniowie naszej szkoły uczestniczyli na żywo wraz z uczniami innych szkół w Polsce w lekcjach on-line prowadzonych przez specjalistów pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111. Brali także udział w spotkaniach zorganizowanych przez pedagoga szkolnego.
Celem tych lekcji było zwiększenie wiedzy i umiejętności chroniących naszych uczniów i przedszkolaków przed przemocą. Finał kampanii zaplanowany został przez organizatorów na 19 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w całej Polsce fasady dużych i małych budynków oraz szereg innych obiektów architektonicznych o godzinie 17.00 rozświetliły się na czerwono, także nasza placówka. Dodatkowo rodzice naszych uczniów zamanifestowali swój sprzeciw przeciwko przemocy wobec dzieci przynosząc ze sobą na spotkanie czerwone światełko.
Pani Barbara Nowakowska - pedagog szkolny – przeniosła wszystkich zgromadzonych w świat uczuć, emocji i potrzeb dziecka doznającego krzywdy od swoich rodziców: „…Mamo, Tato… moim marzeniem jest wychowywanie się w przyjaznym środowisku pełnym miłości, ciepła i zrozumienia. Ale nie zawsze tak to wygląda. Mamo, Tato… chcę Ci dzisiaj powiedzieć, że to, co otrzymuję od Ciebie buduje mój świat. Są jednak takie chwile, kiedy czuję strach, lęk, przerażenie i bezradność, a moje małe serce rozpada się na kawałki…”. W formie wzruszającego listu dziecka do mamy i taty zawarła treści, które miały uświadomić rodzicom jak ich zachowania i słowa potrafią ranić dzieci, jaki wywierają skutek i jaki mają wpływ na ich dorosłe życie.
Ufamy, że dzięki tym działaniom świadomość uczniów, jak i dorosłych dotycząca przemocy wzrosła i przyczyni się do zmniejszenia liczby dzieci doznających krzywdy od bliskich i rówieśników.
„ … Wyrażamy również swoją wdzięczność wobec organizatorów wszystkich oddolnych działań, prywatnych osób, instytucji, szkół, przedszkoli i domów kultury. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zmiana świata wielu dzieci na lepszy staje się możliwa.”
(Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 20 listopada 2024)
Autor tekstu: Barbara Nowakowska. Autor zdjęć: Renata Wojas, Marek Purchla.