Informacje dot. dystrybuowanego węgla

Opublikowano: 5 grudnia, 2022

Informujemy, że węgiel, który trafił do naszej Gminy jest paliwem pochodzącym z polskich kopalni: KWK Piast – Ziemowit Ruch Ziemowit, KWK ROW – RUCH Marcel, KWK Piast – Ziemowit Ruch Wola, KWK Wesoła.

Odpowiedzi na często zadawane pytania (informacja na podstawie treści ze strony rządowej):

Czy będzie możliwość zamówienia frakcji „ekogroszek”?

Frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Szczegółowy zakres parametrów jakościowych w obrębie dostępnych sortymentów będzie zależał od oferty podmiotów wprowadzających do obrotu.

Czy groszek/orzech nadają się do pieców retortowych?

To zależy od konkretnego modelu pieca. Dokumentacja techniczna ruchowa kotła określa rodzaj paliwa przeznaczonego do danego kotła. Trzeba pamiętać, że frakcja ekogroszek zalicza się do sortymentu groszek. Kotły na paliwo stałe typ „ekogroszek” dostosowane są do paliwa o frakcji 5-25 mm, natomiast w sprawozdaniu „Dystrybucja węgla” określona frakcja dla groszku to 8-30 mm.

Czy będzie możliwy zakup węgla o frakcji 8-25 mm?

Podmioty wprowadzające do obrotu będą mieć w ofercie frakcję 5-25 mm. O posiadaniu takiego asortymentu na składach w Gminie Złota – Urząd będzie informował na bieżąco.

Kto zagwarantuje jakość węgla?

Co ma zrobić gmina, Jeśli na przykład będą problemy ze spalaniem lub awarie pieców. Węgiel, jak zapewnia samorządy strona rządowa, jest dobrej jakości. Ten z importu pochodzi od sprawdzonych dostawców, ma odpowiednie certyfikaty, a jego jakość jest weryfikowana zarówno w kraju pochodzenia, jak i przy odbiorze w kraju. Nie ma więc możliwości, by były problemy z jego spalaniem. Ewentualne reklamacje gmina może kierować do podmiotu wprowadzającego.

menu-circlecross-circle