Jak bezpiecznie spędzić FERIE ZIMOWE?

Opublikowano: 1 lutego, 2023

Dnia 26 stycznia w naszej szkole gościł przedstawiciel Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie pan Marcin Rożek. Uczniowie klas I-IV za sprawą strażaka i pedagoga szkolnego przypomnieli sobie zasady, które należy przestrzegać, by ferie zimowe spędzane w miejscu zamieszkania lub poza nim były bezpieczne dla wszystkich. Spotkanie to było dla uczniów także świetną okazją do zadawania nurtujących ich pytań, których na co dzień nie mają możliwości skierować do przedstawiciela Straży Pożarnej.

 Zasady bezpiecznego zachowania się i wypoczynku w domu, poza nim, ale także w Internecie poznali w tym dniu także uczniowie klas V-VIII podczas wspólnego spotkania z pedagogiem szkolnym. Prelekcja poruszyła między innymi kwestię ryzykownych zachowań dzieci i młodzieży. Omówione zostały zagadnienia takie jak: konsekwencje palenia papierosów, e – papierosów, spożywania alkoholu czy środków psychoaktywnych, zagadnienie cyberprzestępstw i ryzyka zarażenia wirusem HIV, które w ostatnich miesiącach w Polsce narasta, a także kwestia zawierania nowych znajomości zwłaszcza przez dziewczęta i zasady zachowania się na różnego rodzaju imprezach. Uczniowie zapoznali się także z ofertą zajęć sportowych odbywających sie na Hali Sportowej przy naszej szkole, a przygotowanych specjalnie na czas ferii zimowych jako alternatywa spędzania czasu wolnego np. przed komputerem. Kierownik Hali – pan Marek Purchla - zaprosił i zachęca uczniów do aktywnego spędzania czasu podczas ferii zimowych.

Należy pamiętać, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą wszystkim cieszyć się wolnym czasem, odpocząć i miło spedzić ferie. Poniżej przypominamy także zalecenia Policji:

  1.  Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.
  2.  Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu.
  3.  Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny.
  4.  Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania.
  5.  Nie ufamy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów.
  6.  Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze bierzemy ze sobą ciepły napój w termosie
  7.  Kiedy zauważymy obcego psa:

- nie podchodzimy do niego blisko,

- nie uciekamy ani nie odwracamy się do psa tyłem,

- nie krzyczymy ani nie machamy rękoma,

- unikamy patrzenia psu prosto w oczy

- opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok,

- możemy kilka razy zamrugać – to sygnał uspokajający dla zwierzęcia,

- wycofujemy się ustawiając się bokiem do psa,

- jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę zatrzymujemy się i ponownie kilka razy mrugamy oczami.

8. Pamiętamy o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

9. Nie zapominamy, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy.

- nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły.

- gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie mówimy o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

- nigdy nie ufamy osobom poznanym w sieci – jeśli planuje się spotkanie z taką osobą zawsze trzeba poinformować o tym swoich rodziców,

- zabezpieczamy swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów,

- zawsze stosujemy zasady NETYKIETY – zasady kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu, czyli stosujemy się do regulaminu stworzonego przez samych Internautów.

Uczniom i ich rodzinom życzymy bezpiecznie spędzonych ferii zimowych i radości z dobrze wykorzystanego czasu wolnego.

Autor tekstu: Barbara Nowakowska, ZPO Złota

spotkanie ze strażakiem spotkanie ze strażakiem

menu-circlecross-circle