Zespoły artystyczne i ludowe

Opublikowano: 22 kwietnia, 2020

Przedstawiamy krótkie prezentacje zespołów artystycznych działających na terenie naszej gminy. Notki pochodzą od przedstawicieli poszczególnych grup.


Zespół folklorystyczny
„Złocowianki”

Zespół folklorystyczny „Złocowianki” powstał w grudniu 1999 r, po zawiązaniu się Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich, którym to kołem kieruje pani Henryka Kozera. Od początku istnienia zespołu do 2016 roku kierownikiem zespołu była pani Gabriela Kłap.

Obecnie zespół liczy 11 Pań. Kierownikiem zespołu jest Pani Barbara Górniak.

Zlocowinaki

Zespół cieszy się dużą popularnością na terenie gminy, regionu Ponidzia oraz województwa świętokrzyskiego. Daje występy na uroczystościach dożynkowych i okolicznościowych. Od kilku lat uczestniczy w Buskich Spotkaniach z Folklorem. W 2005 r. zakwalifikował się do finału wymienionej imprezy zdobywając cenne wyróżnienie.

Na początku 2005r. „Złocowianki” występowały w Warszawie na promocji powiatu pińczowskiego.

Zespołowi patronuje Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na czele z jej prezesem, Ryszardem Paździorem oraz Urzędem Gminy w Złotej.

Kontakt z zespołem: 882 154 060

Zespół śpiewaczy
„Pełczyszczanie”

Zespół śpiewaczy „Pełczyszczanie” powstał w 2002 roku. Wtedy to druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach zaprezentowali się podczas obchodów 80-lecia powstania ich jednostki.

„Pełczyszczanie” to jedyny tego typu zespół w naszym regionie. Nie dziwi więc fakt, że zapraszani są na praktycznie wszystkie imprezy okolicznościowe w powiecie i województwie, m.in. uroczystości 70-lecia OSP Probołowice, dożynki wojewódzkie, dożynki powiatowe i gminne. W rodzinnych, Pełczyskach wystąpili z koncertem kolęd bożonarodzeniowych.

zespół pełczyszczanie

Pierwszą, profesjonalną płytę zespół nagrał z okazji 90-lecia OSP Pełczyska w 2012 roku.

Na swoim koncie mają nagrania dla TVP 3 Kielce oraz dla Polskiego Radia Kielce.

We wrześniu 2008 roku strażacy z OSP Pełczyska okazali się najlepszą jednostką OSP w województwie świętokrzyskim, w plebiscycie największego dziennika w naszym regionie "Echa Dnia". W nagrodę wyjechali na zaproszenie eurodeputowanego Czesława Siekierskiego do Brukseli. Kilkudniowa wyprawa obfitowała w wiele atrakcji. "Pełczyszczanie" co roku uczestniczą również w Targi Sztuki Ludowej w Krakowie.

W latach 2002 - 2019 kierownikiem zespołu był Ryszard Sobieraj. Od 2019 roku kierownikiem muzycznym zespołu jest Rafał Szczepanik.

Zespół ludowy
„Olbryszanie" z Pełczysk

Zespół powstał na początku 2010 roku. Debiut "Olbryszan" miał miejsce w lutym 2010 roku podczas VI Spotkania Noworocznego, które odbyło się w Zespole Placówek Oświatowych w Złotej.

kapela olbryszanie
Kapela "Olbryszanie" z Pełczysk (fot. pik.kielce.pl)

Występowali na imprezach regionalnych, przeglądach folklorystycznych oraz brali udział w realizacji programów telewizyjnych promujących Ponidzie i województwo świętokrzyskie. Trzon zespołu stanowi rodzina Chmielarzy z Pełczysk.

Kierownikiem zespołu jest Adam Chmielarz.

 Zespół
"Przystań" z
Chrobrza

Grupa Pań z Wojsławic i Chrobrza zawiązała się w czerwcu 2012. Zespół zaczął funkcjonować przy Radzie Rodziców SP Chroberz. Nazwa zespołu pochodzi od przystani kajakowej w Chrobrzu, a przy okazji nasza koleżanka ułożyła rymowankę; "Przystań, posłuchaj, a może Ci się spodoba". W skład zespołu wchodzi 10 Pań.

Zespół Przystań z Chrobrza

Repertuar zespołu jest bardzo szeroki, np. podczas festynu na przystani kajakowej, Panie zaprezentowały repertuar szantowy. Natomiast w czasie dożynek i na koncertach śpiewały również piosenki biesiadne i góralskie. Zespół „Przystań” współpracował z chórem kościelnym, ćwicząc na 3 głosy, m.in. kolędy i pastorałki pod okiem organisty Pana Łukasza Kosały.

Zespół wydał płytę promocyjną prezentując piosenki folkowe, góralskie i biesiadne.

Kierownikiem zespołu jest p. Gabriela Kłap.

  Zespół akordeonowy
"Wesołe nutki" z
Chrobrza

Kółko akordeonowe w Szkole Podstawowej w Chrobrzu prowadzone jest w dwóch grupach.  Do pierwszej uczęszcza 4 uczniów z klasy IV, a do drugiej jedna uczennica
kl. VI.

Zajęcia prowadzone są w ramach zajęć artystycznych finansowanych przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotej. Od listopada zajęcia prowadzone są online z wykorzystaniem platformy Teams. Uczniowie kontynuują   ćwiczenia z książki „Szkoła na akordeon”  W. Kulpowicza oraz grają różne piosenki
w łatwym układzie na akordeon.

Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i z zaangażowaniem wykonują ćwiczenia. Młodsza grupa ćwiczy jeszcze oddzielnie prawą i lewą rękę.

menu-circlecross-circle