Mammografia- badanie, które ratuje życie.

Opublikowano: 20 maja, 2024

Rośnie liczba kobiet w regionie świętokrzyskim wykonujących bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktyki raka piersi. Przez pierwsze 4 miesiące tego roku przebadało się dokładnie 64 442 kobiet. Dla porównania rok wcześniej 56 878 Pań  Wzrost to niemal 23%.

Średnią wojewódzką przekroczyły powiaty: włoszczowski ,starachowicki, sandomierski, pińczowski, kazimierski ( największy wzrost, bo niemal o 36% więcej badań rok do roku), jędrzejowski i buski.

Wzrost liczby wykonywanych mammografii ma związek ze zmianą kryteriów wiekowych Pań, które mogą skorzystać z badania. Potwierdzają to również onkolodzy.

-„ To pokazuje, że zmiana kryteriów wiekowych programu była konieczna. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii diagnozujemy nowotwory piersi u Pań, które wcześniej nie były objęte programem. Życie potwierdza, że była to słuszna decyzja. Cały czas apelujemy by korzystać z badań. Mamy świadomość niespełnienia tego celu jakim jest profilaktyka ponieważ brakuje świadomości wśród pań. Brakuje troski o własne zdrowie i życie. Rozwój tego nowotworu jest bardzo przebiegły, badania potrafią dać wczesne rozpoznanie i rozpocząć leczenie, które prowadzi do wyleczenia.”- mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Przypomnijmy, zmiany weszły w życie 1 listopada ubiegłego roku. Bezpłatna mammografia bez skierowania przysługuje kobietom między 45. a 74. rokiem życia, co oznacza, że do programu włączono zarówno młodsze, jak i starsze pacjentki.

I jak się okazuje najwięcej mammografii  regionie w tym roku ( pierwsze 4 miesiące) wykonały Panie w wieku 72 lat. Do tej pory przebadano 866 kobiet ( 20 % wszystkich uprawnionych ).

Cieszy fakt, że badań jest więcej. Jednak  wciąż za mało kobiet wykonuje mammografię. W tym roku z programu profilaktyki raka piersi, w regionie świętokrzyskim mogą skorzystać 252 493 Panie. Do tej pory przebadało się 27% uprawnionych.

Rak piersi to cichy zabójca- przypominają lekarze. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy te się pojawią – znacznie trudniej wygrać z chorobą. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet.

Dlatego tak ważne są systematyczne badania profilaktyczne.

Program profilaktyczny raka piersi

NFZ od wielu już lat prowadzi program profilaktyczny nakierowany na wczesne wykrycie raka piersi. Mogą z niego skorzystać kobiety w wieku od 45 do 74 roku życia, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  •  nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia);
  •  zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy;
  •  zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.

Badanie można wykonać w pracowniach  stacjonarnych w Kielcach:

  • NZOZ Diamed, ul. Paderewskiego 48/15A, tel. 41 345 08 70;
  • Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka, ul. Prosta 30, tel. 41 201 39 01;
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Artwińskiego 3, tel. 41 367 46 40;

w Końskich:

  • "MEDICA" Spółka z o.o., ul. Spółdzielcza 8B, tel. 42 254 64 10

oraz w Sandomierzu :

  • Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, ul. Schinzla 13, tel.15 833 05 27

Do pozostałych, nawet najmniejszych miejscowości dojeżdżają mammobusy (i jeden cytomammobus, w którym można wykonać też cytologię). Harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie Świętokrzyskiego OW NFZ: www.nfz-kielce.pl/aktualnosci-dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/

Na taką profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne dla pacjentek i jest  finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

menu-circlecross-circle