Nasze prawa to ważna sprawa!

Opublikowano: 16 listopada, 2022

20 listopada to wyjątkowy dzień- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod patronatem UNICEF. Jest to dzień, w którym wszelka uwaga kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak nic nie stanęło na przeszkodzie, abyśmy świętowali go w poniedziałek 14 listopada.

 W tym szczególnym dniu my przedszkolaki z grupy Motylki i grupy Biedronki i nasze wychowawczynie przyszliśmy do przedszkola ubrani na niebiesko. Niebieski to bowiem kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie.

 Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Warto podkreślić, że inicjatorką tego dokumentu była Polska, a inspiracją była myśl Janusz Korczak, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka. Każdemu dziecku przysługują bowiem prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawiać.

 Na zajęciach w przedszkolu rozmawialiśmy wspólnie z naszymi wychowawczyniami o naszych prawach, oglądaliśmy prezentację multimedialną oraz kolorowaliśmy ilustracje o prawach dziecka.

Zapoznaliśmy się również z wierszem Marcina Brykczyńskiego:

„O prawach dziecka”
Nikt mnie nie ma prawa siłą zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.
Ja mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama, brat lub tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.”

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie same prawa – prawa człowieka, bowiem w myśl słów Janusza Korczaka : ,,Nie ma dzieci- są ludzie”.

Źródło: https://zpozlota.edupage.org

nasze prawa

menu-circlecross-circle