Koronawirus jest trudnym przeciwnikiem. Aby go pokonać, musimy być solidarni i odpowiedzialni. Pomimo stabilnej sytuacji związanej z dostępnością wolnych łóżek i sprzętu, wciąż zmagamy się z wysoką liczbą osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce, a przede wszystkim – ze zgonami. Dlatego przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki – od 1 lutego będzie możliwe ich ponowne funkcjonowanie w ścisłym reżimie sanitarnym. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian.
Decyzję o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz otwarciu galerii handlowych w reżimie sanitarnym, podjęliśmy po konsultacji z ekspertami – m.in. epidemiologami, wirusologami, specjalistami z zakresu zdrowia publicznego. Mamy bezpieczną rezerwę łóżek i sprzętu dla chorych na COVID-19. Nie oznacza to jednak, że sytuacja nie jest trudna. W szpitalach, także pod respiratorami, wciąż przebywa bardzo dużo osób. Pamiętaj, powrót do normalności zależy tylko od nas i naszego odpowiedzialnego zachowania.
Sklepy w galeriach i centrach handlowych
Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.
Limity klientów w sklepach
W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:
Ważne! Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
Ważne! Od 1 lutego nie będą obowiązywać godziny dla seniora.
Muzea i galerie sztuki
Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także muzea i galerie sztuki.
Trudną sytuację spowodowaną epidemią COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Dlatego rząd wspiera polskie firmy. W ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wypłaciliśmy już ponad 176 mld zł wsparcia na łagodzenie skutków epidemii. Te dodatkowe środki pozwoliły na ochronę ponad 5 mln miejsc pracy.
Dysponujemy skuteczną bronią w walce z wirusem – szczepionką. Trudny czas pandemii będzie dobiegał końca z każdą kolejną zaszczepioną osobą. Dopóki duża część społeczeństwa nie zaszczepi się na koronawirusa, będziemy musieli nadal przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Wykonaliśmy już ponad 1 mln szczepień (I i II dawką). Obecnie ze szczepionek mogą korzystać seniorzy powyżej 70. roku życia. Stopniowo szczepienia będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki.
Dostępność terminów oraz szybkość wykonywania szczepień jest uzależniona od dostaw, które zapewnia producent. Obecnie cała Unia Europejska, w tym również Polska, zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki, w porównaniu do jej dostępności od producenta.
www.gov.pl