,,Odblaskowa szkoła”

Opublikowano: 31 października, 2023

Przypominamy:

Jesień i zima to najtrudniejszy okres dla pieszych z uwagi na szybko zapadający zmrok i zmienną pogodę. Widoczność poprawiają zdecydowanie odblaski. Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie.

O noszeniu odblasków przypomnieli przedszkolakom i uczniom klas I – III policjanci z Komendy Powiatowej w Pińczowie asp. szt. K. Skóra oraz asp. P. Machynia . Panowie policjanci pojawili się w naszej szkole 30 października 2023 r.  na podsumowaniu działań związanych z realizacją programu ,,Odblaskowa szkoła”. W trakcie prelekcji uczniowie klas I – III otrzymali odblaskowe opaski oraz odblaskowe kamizelki.

Panowie policjanci mieli również niespodziankę dla przedszkolaków, po skończonym spotkaniu z maluchami policjanci czekali na dzieci przed przedszkolem i kiedy wyszły na spacer każdemu maluchowi założyli na ręce odblaskową opaskę.

Na podsumowanie programu ,,Odblaskowa szkoła”, opaski odblaskowe oraz kamizelki otrzymali również uczniowie klas IV – VIII. Elementy odblaskowe wręczyła uczniom pani dyrektor Mariola Warzecha.

Pamiętajmy: 

  • W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków.
  • Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20m.
  • PIESZY Z ODBLASKIEM JEST WIDOCZNY W ŚWIATŁACH SAMOCHODU ZE 150 – 300 metrów.
  • Droga hamowania jadącego ze średnią prędkością samochodu to 40m.
  • Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.
  • Widoczność decyduje o czasie reakcji.

 Zachęcamy wszystkich do noszenia elementów odblaskowych.

Życzymy bezpiecznej drogi

Tekst: R. Wojas

Zdjęcia: M. Nowak-Wawrecka, M. Sułek.

odblaskowa odblaskowa odblaskowa

menu-circlecross-circle