Pełczyska świętowały 100-lecie

Opublikowano: 27 czerwca, 2022

Dzień 26 czerwca był wyjątkowym dniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach. W tym to dniu społeczność Pełczysk świętowała 100-lecie istnienia miejscowej jednostki. Na plac przy remizie OSP przeszło 30 pocztów sztandarowych oraz pododziały wprowadzeni przez orkiestrę dętą OSP Dzierążnia, pod batutą druha kapelmistrza Roberta Helaka. Druhami strażakami dowodził dh Paweł Obważanek.

Z pełczyskiej sceny, uczestników powitał zespół prowadzący w składzie, Wicewójt Gminy Złota Jolanta Fichtel oraz Sekretarz Gminy Złota Ireneusz Gołuszka.

Rozpoczęcie obchodów zasygnalizował dźwięk syreny strażackiej. Następnie proboszcz parafii Pełczyska ksiądz Wojciech Szczęsny odprawił mszę świętą w intencji jubilatów – druhów strażaków OSP Pełczyska i ich rodzin oraz druhów którzy odeszli na wieczną wartę. Dokonał również poświęcenia okolicznościowej tablicy pamiątkowej na ścianie remizy OSP.

Po zakończonej eucharystii odbył się uroczysty przegląd pododdziałów i odebranie raportów przez Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP Zbigniewa Kierkowskiego. Odegrano Hymn Państwowy, a uroczystego otwarcia uroczystości dokonał Prezes OSP Pełczyska Rafał Górniak. Historie jednostki zaprezentował dh Jarosław Nowak.

Uhonorowano również druhów ochotników medalami i wyróżnieniami, które wręczyli Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Zbigniew Kierkowski w asyście Wiceprezesów Zarządu Powiatowego ZOSP RP: wójta Tadeusza Sułka i Komendanta Powiatowego PSP  Pińczów brygadiera Grzegorza Karwata oraz Prezesa OSP Pełczyska Rafała Górniaka. Złotym Znakiem Związku OSP RP została odznaczona Ochotnicza Straż Pożarna w Pełczyskach. Odznaczenie zawisło na sztandarze jednostki, który dzierżył poczet w składzie: Zbigniew Łyko, Andrzej Pobiega oraz Przemysław Zięba.

Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odznaczyło druhów Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa druhów; Złotym - Przemysława Ziębe, Macieja Wierzbowskiego oraz Krzysztofa Machynię, brązowym - Marek Przeniosło, Andrzej Pobiega, Justyna Szczepanik oraz Ewelina Łyko.

Decyzją Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zostali odznaczeni odznaką wzorowy strażak; Grzegorz Chmielarz, Dariusz Malczyk, Łukasz Nowak oraz Piotr Walaś.

Grawertony dla osób wspierających działalność jednostki oraz zasłużonych strażaków OSP Pełczyska wręczył Prezes miejscowej jednostki w asyście zaproszonych gości  następującym osobom; Adam Futrzyński, Ryszard Górniak, Stanisław Górnik, Marcin Szczepanik, Rafał Szczepanik, Zbiegniew Łyko, Ryszard Kowalski, Ewelina Kowalska, Wioletta Łyko, Grażyna Górniak, Halina Pobiega, Krzysztof Grzęda, Paweł Lumer, Przemysław Bober, Sebastian Gnacik, Sebastian Doliński oraz Jarosław Nowak.

Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli do Pełczysk, znaleźli się; Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas, Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski, jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Pińczowie, Przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego, jednocześnie Sekretarz Gminy Złota Ireneusz Gołuszka, Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie, brygadier Grzegorz Karwat, Komendant Powiatowy Policji w Pińczowie nadkom. Tomasz Janik, Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju major Stanisław Kasza, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Złotej, jednocześnie Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, Przewodniczący Rady Gminy Złota Adam Wypych oraz Radni Gminy Złota, Wicewójt Gminy Złota Jolanta Fichtel oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Pińczowie komisarz Łukasz Ramęda.

Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów oraz odprowadzenie pocztów sztandarowych.

Liczni wykonawcy przygotowali dla wszystkich zebranych na strażackim pikniku bardzo bogaty program artystyczny, który poprowadziła Jolanta Piwowarska, na co dzień Kierownik GBP w Złotej oraz Marek Purchla, kierownik hali sportowej przy ZPO Złota. Przed liczna publicznością wystąpiła orkiestra dęta OSP Dzierążnia, zespół śpiewaczy „Złocowianki”, zespół „Przystań” z Chrobrza, OSP Pełczyszczanie, Olbryszanie, zespół Regent Dance oraz na specjalną prośbę druhów z OSP Pełczyska, wystąpiły uczennice z ZPO Złota, tegoroczne finalistki Festiwalu Tańca w Busku-Zdroju.

Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna z zespołem MILTON. Natomiast obfity bufet zapewniła firma Pawła Salomona z Opatowca.

Materiały Urzędu Gminy Złota
Zdjęcia Ireneusz Gołuszka, OSP Pełczyska, Teresa Purchla.

Galeria

menu-circlecross-circle