Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w Klubie Senior+ w Pełczyskach

Opublikowano: 6 kwietnia, 2022

Członkowie klubu „Senior+” w Pełczyskach pielęgnują piękną tradycję robienia palm wielkanocnych. Do wykonania palm Seniorzy wykorzystali gałązki bukszpanu, trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Prace poprzedzone były warsztatami robienia kwiatów z bibuły, panie tworzyły piękne ozdoby używając do tego kolorowej bibuły, krepiny i innych materiałów.

Seniorzy chcą aby, młodzi ludzie widzieli, że te piękne obrzędy Wielkanocne warte są przekazywania z pokolenie na pokolenie. Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich. Uczestnicy zajęć zgodnie podkreślali, także terapeutyczną wartość spotkania.

Przypomnijmy, że palmy wielkanocne przygotowywane są na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcone są podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. Pali się je w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Palmy są symbolem zmartwychwstania, ale także męki oraz odkupienia. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. O początku chrześcijanie wierzyli, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie.

______________

Klub Senior+ w Pełczyskach powstał w ramach rządowego Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, Edycja 2021, Moduł I „Utworzenie i/lub wyposażenie placówki „Senior+” prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

palmy palmy palmy palmy palmy palmy palmy palmy

menu-circlecross-circle