Seniorze, przygotuj się na więcej! Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna Nowoczesny Senior

Opublikowano: 9 listopada, 2022

Pierwszego października ruszyła kampania edukacyjna "Nowoczesny Senior" w ramach 4. edycji Digital Festival. Bezpłatna wersja książki, która wprowadza seniorów w świat nowych technologii trafiła do blisko tysiąca Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Kół Gospodyń Wiejskich i bibliotek. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z internetu.

Pandemia COVID-19 udowodniła, że technologie pozwalają na nieograniczone możliwości wymiany informacji nie tylko z rodziną, lekarzem czy bankiem, lecz także z całym światem. Przez ostatnie dwa lata przekonaliśmy się, że innowacje pomagają walczyć z samotnością, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i dbanie o zdrowie. Aby skutecznie z nich korzystać potrzebujemy cyfrowych kompetencji – w tym obszarze wiele do nadrobienia ma szczególnie najstarsza grupa Polaków. Badania potwierdzają, że wiek jest podstawowym czynnikiem wykluczenia cyfrowego. Aż 70 proc. osób w wieku 60+ w Polsce w ogóle nie korzysta z internetu.

– Jak pokazują badania, które przeprowadziliśmy, seniorzy chcą być przede wszystkim niezależni – zarówno w codziennych sprawach, jak i finansowo. Podobnie jak nieco młodsi konsumenci, chcieliby być niezależni, samodzielni i samowystarczalni. Pomoc ze strony bliskich może być mile widzianym dodatkiem, ale nie chcą obarczać sobą innych – podkreśla Igor Zacharjasz, dyrektor ds. rozwiązań dla kanałów cyfrowych i innowacji w dziale rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej Visa Poland.

Dlatego Fundacja Digital Poland, z pomocą ekspertów, opracowała trzecią edycję 140-stronicowej publikacji "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie", która wprowadza starsze pokolenia w wirtualną rzeczywistość. Aby dotrzeć do jak największej liczby cyfrowo wykluczonych osób publikacją ukazała się również w wersji papierowej. Dzięki książce wszyscy bez wyjątku będą mogli nauczyć się mądrego i bezpiecznego korzystania z internetu.

Różne drogi do sieci

Publikacja składa się z trzynastu rozdziałów. Na kolejnych stronach za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Czytelnicy książki dowiadują się, jak skonfigurować nowy smartfon i ściągnąć najprzydatniejsze aplikacje. Część przewodnika poświęcona jest również bardzo istotnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo w sieci. Autorzy na konkretnych przykładach pokazują, jakie sytuacje powinny wyostrzyć czujność oraz jak nie dać się internetowym oszustom. W dzisiejszym świecie niezwykle ważna jest umiejętność korzystania z mobilnej bankowości. Dlatego w książce znajdują się szczegółowe instrukcje dotyczące zakładania internetowego konta w banku, robienia przelewów oraz opłacania rachunków online.

– Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych i bankowości internetowej oraz wzrost zainteresowania klientów zdalnym dostępem do finansów. Jednak dla wielu osób sam dostęp do usług i produktów finansowych nie zawsze wystarcza. Potrzebna jest także edukacja i odpowiednie, proste i kompleksowe zarazem, wytłumaczenie zasad funkcjonowania w świecie online. Dlatego w tym roku po raz kolejny – w ramach Digital Festival – zostaliśmy partnerem poradnika "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie", który pomaga nam w dzieleniu się wiedzą z seniorami i walce z wykluczeniem cyfrowym – tłumaczy Przemysław Dukiel, dyrektor obszaru codzienne bankowanie w Santander Bank Polska, który jest partnerem głównym publikacji.

W tym roku podczas 4. edycji Digital Festival wspólnie z Partnerami fundacja Digital Poland organizuje specjalną akcję edukacyjną dla seniorów. Ponad pięć tysięcy bezpłatnych, drukowanych egzemplarzy książki trafiło do 100 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, 700 Kół Gospodyń Wiejskich, a także miejskich bibliotek. Publikację "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie" można również dostać w wybranych księgarniach oraz pobrać darmową, elektroniczną wersję na stronie Digital Poland.

– Dzięki tej książce osoby starsze mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w wirtualnej społeczności, poszerzać swoje technologiczne horyzonty i doskonalić umiejętności związane z obsługą komputera – podkreśla Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGH w Warszawie, który dołączył do grona partnerów akcji.

Dodatkowo partnerskie Uniwersytety Trzeciego Wieku od 01.10.2022 do 10.11.2022 przeprowadzą wśród swoich studentów szkolenie, przygotowane na bazie "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie". Prezentacja szkoleniowa zawiera trzynaście rozdziałów, które pomagają w płynnym wejściu i odnalezieniu się w świecie współczesnych technologii. Materiał szkoleniowy dostępny jest bezpłatnie na stronie Nowoczesny Senior.

Partnerami Głównymi książki "Nowoczesny Senior – przewodnik po cyfrowym świecie" jest Santander Bank Polska oraz firma Visa.

Przewodnik w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie digitalpoland.org w zakładce "publikacje” oraz pod linkiem: https://digitalpoland.org/publikacje/pobierz?id=dc16421c-6003-4ef9-a3f5-f948f83eee35

****

O Fundacji Digital Poland:

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Więcej na stronie: digitalpoland.org

****

Kontakt dla mediów:

Nell Przybylska, e-mail: nell.przybylska@digitalpoland.org

menu-circlecross-circle