Seniorzy z wizytą w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy

Opublikowano: 20 września, 2022

W dniu 14 sierpnia 2022 uczestnicy klubów Senior+ Ze Złotej, Chrobrza i Pełczysk wybrali się do pobliskiej Wiślicy, gdzie odwiedzili otwarte kilka miesięcy temu Muzeum archeologiczne, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Dzięki modernizacji archeologiczne skarby Wiślicy zyskały nowoczesne i bezpieczne miejsce prezentacji. Turyści natomiast mają do dyspozycji 1 komfortową i bezpieczną ścieżkę turystyczną, która objęła dotychczas odrębne elementy ekspozycji muzealnej, czyli pawilon archeologiczny oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. Zmianie całkowicie uległa też wystawa, na którą składają się teraz najważniejsze zabytki Wiślicy, dotychczas nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy.

W nowoczesnym pawilonie archeologicznym zobaczysz pozostałości kościółka św. Mikołaja – jednej z najwcześniejszych świątyń z tzw. serii kupieckiej. Kościółki te były budowane bezpośrednio przy ważnym szlaku handlowym biegnącym od Pragi aż po Ruś Kijowską. W podziemiach bazyliki mniejszej natomiast kryją się relikty 2 świątyń romańskich. Pierwszy kościół ufundował książę Henryk Sandomierski już około połowy XII wieku. To właśnie w jego krypcie znajduje się jeden z najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej – niezwykle pięknie ornamentowana posadzka, tzw. płyta orantów (lub posadzka Wiślicka) fundacji Kazimierza Sprawiedliwego.

Korzystając z dobrej pogody, Seniorzy wybrali się tego dnia również do buskiej tężni oraz na seans kinowy.

wyjazd wyjazd wyjazd wyjazd wyjazd wyjazd wyjazd

menu-circlecross-circle