A jak Ty wykorzystałbyś swoje pieniądze z dotacji na RHD? Inni mają już gotowe plany: wyremontują kuchnię, przebudują garaż, kupią tłocznie, zamrażarki, suszarki do ziół i owoców, maszynki do mielenia mięsa, wędzarnie – ile wniosków, tyle pomysłów na zwiększenie dochodu z gospodarstwa.
Zrealizuj swoje i Ty! Nabór w ARiMR trwa do Wigilii.
Przypominamy, że rolnicy, którzy jeszcze nie prowadzą RHD, a chcieliby sięgnąć po wsparcie, nie muszą wcale prowadzić firmy. Aby rozpocząć prowadzenie RHD, należy się wcześniej jedynie zarejestrować.
Jeśli działalność będzie dotyczyła produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywności złożonej, należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii. W przypadku żywności pochodzenia niezwierzęcego – do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Żywność musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.
Wsparcie na RHD dotyczy produktów, które mogą być wytwarzane w ramach takiej działalności. Są to produkty pochodzenia niezwierzęcego, przetwory z owoców i warzyw, w tym soki oraz przetwory z orzechów, przetwory zbożowe i koncentraty spożywcze (koncentraty warzywne, syropy owocowe). Dotacja uwzględnia też produkcję i sprzedaż olejów, mleka surowego, siary oraz surowej śmietany.
Pomoc dotyczy również jaj, produktów pszczelich nieprzetworzonych, w tym miodu, pyłku pszczelego, pierzgi oraz mleczka pszczelego.
Ponadto do wspieranych produktów należą świeże mięso: wołowe, wieprzowe, baranie, kozie, końskie lub produkowane z tego mięsa surowe wyroby mięsne lub mięso mielone oraz świeże mięso drobiowe.
Sprawdź, skorzystaj https://cutt.ly/LhYsB7M