Sytuacja pogodowa - 06.02.2024 r.

Opublikowano: 6 lutego, 2024

Dziś w związku z prognozowanymi opadami oraz spływem wód opadowych zostały wydane kolejne ostrzeżenie hydrologiczne 3° oraz 2° na znacznej części dorzecza Wisły, górnej i środkowej zlewni Odry i Warty oraz na Wybrzeżu i Zalewach.

Ostrzeżenie hydrologiczne na wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązują w zlewni Bierawki, Przemszy i Brynicy, Rudawy i Prądnika, górnej Prosny, Widawy, Baryczy i Orli.

Ostrzeżenia hydrologiczne na wzrosty stanów wody w przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązują prawie w całej górnej zlewni Wisły, częściowo w zlewni Bobrzy, Nidy, Kamiennej, Pilicy, Narwi i Bugu, w zlewniach lewostronnych dopływów środkowej i górnej Odry, oraz częściowo na prawostronnych dopływach Odry, w górnej części zlewni Warty, Gwdzie oraz w zlewniach rzek Mazurskich i Zalewu Wiślanego. Ostrzeżenia hydrologiczne 2° obowiązują również na wschodnim Wybrzeżu Bałtyku oraz na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym.

Do wieczora obowiązują jeszcze ostrzeżenie hydrologiczne 1° na Śląsku.

W związku z występującymi opadami deszczu oraz prognozowanymi opadami wydane będą jeszcze ostrzeżenia hydrologiczne na rzeki Przymorza.

W najbliższych dniach na rzekach dalej prognozuje się wzrosty przy przekroczonych stanach umownych.

Aktualnie stan alarmowy przekroczony jest na 6 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły, 11 w dorzeczu Odry.
Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 51 stacjach w dorzeczu Wisły, 37 w dorzeczu Odry, 3 rzek Przymorza, 5 stacjach morskich, 2 w dorzeczu Dunaju i 1 stacji w dorzeczu Dniestru.

Ostatniej doby głównie na południu oraz na północy kraju notowaliśmy pokaźne sumy opadu. Na południu Polski w woj. dolnośląskim miejscami spadło nawet powyżej 50 mm opadu (Jakuszyce, Szklarska Poręba, Zieleniec). W woj. śląskim i małopolskim sumy opadu sięgały prawie 40 mm (Zawoja, Brenna-Leśnica). Na Wami i Mazurach sumy opadu sięgnęły 30 mm (Gołdap) a woj. lubuskim 20mm.

Dzisiaj oraz jutro silne opady występować będą na Pomorzu a na południu Polski opady deszczu połączone będą z roztopami śniegu w górach.

Dziś sumy opady sięgają już 20 mm na południu Polski.

W związku z prognozowanymi opadami i silnym wiatrem wydano ostrzeżenia meteorologiczne 1° - na silne opady na Pomorzu (wysokość opadów od 40 mm do 60 mm) oraz silny wiatr w całej Polsce (w porywach do 85 km/h).

Wysokie temperatury oraz opady deszczu spowodują roztopy w górach - zostały wydane ostrzeżenia 3° na roztopy w południowych powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Wydano również ostrzeżenie na oblodzenie w północno wschodniej części kraju.

W ciągu całego tygodnia prognozuje się utrzymywanie silnego wiatru zachodniego, dużych sum opadów oraz wysokich temperatur co przełoży się na kolejne ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne oraz dalsze zagrożenie powodzią górnej części zlewni Wisły, Odry oraz w zlewni Narwi i Bugu.

Wypełniona retencja rzeczna oraz glebowa sprzyjać będzie gwałtownym wzrostom na rzekach oraz utrzymaniu się wezbrania (stany wody w Polsce układały się głównie w strefie wody wysokiej - 73% i średniej - 26%, tylko lokalnie niskiej -1%).

menu-circlecross-circle