Wspólna wycieczka Klubów „Senior+” do Wieliczki

Opublikowano: 1 czerwca, 2022

W czwartek 26 maja 2022 roku miała miejsce wspólna wycieczka Klubów "Senior+" z terenu Gminy Złota (Kluby ze Złotej, Chrobrza i Pełczysk) do zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, jednej z ikon Polski za granicą, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Kopalni klubowicze rozpoczęli w szybie Daniłowicza, przez cały czas grupie towarzyszyła pani przewodnik, która nie tylko z pasją podzieliła się swoją wiedzą historyczną i ciekawostkami z życia dawnej kopalni, ale przede wszystkim zadbała o komfortowy i bezpieczny przebieg wizyty w zabytkowych solnych podziemiach.

Po przejściu schodami kilka poziomów w dół, seniorzy rozpoczęli trzygodzinną trasę turystyczną, gdzie zwiedzali podziemne korytarze oraz wykute w soli kaplice. Członkowie Klubów z zachwytem podziwiali figury solne, solankowe podziemne jeziora, dużą ilość schodów jak i podtrzymujące konstrukcje drewniane ręcznie robione przez górników. Seniorzy obejrzeli dawne narzędzia górnicze, środki do transportu soli oraz urządzenie do odwadniania kopalni.

W komorze Św. Kingi ze zdobiącymi ją jedynymi w swoim rodzaju dziełami sztuki, członkowie Klubów zrobili sobie grupowe zdjęcie.

Dla zainteresowanych była również możliwość zwiedzenia wchodzącej w skład kompleksu tężni solankowej. Po aktywnie spędzonym czasie Seniorzy udali się na wspólny obiad. Część Seniorów jedynie w dzieciństwie z wycieczką szkolną miała okazje uczestniczyć w takim wyjeździe.

wuycieczka

menu-circlecross-circle