Zakorzenione – liderki dla środowiska Trwa nabór do projektu dla kobiet z województwa świętokrzyskiego działających na rzecz przyrody

Opublikowano: 28 czerwca, 2023

Zakorzenione to program edukacyjny skierowany do sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, które mają pomysły na działania na rzecz środowiska w swoich miejscowościach. Projekt adresowany jest do mieszkanek województw z południowej i wschodniej Polski, Kaszub i wschodniej części Mazowsza. Założeniem programu jest wspieranie inicjatyw, które angażują lokalną społeczność w podejmowanie przedsięwzięć na rzecz przyrody i środowiska. Nabór na projekty trwa do 2 lipca 2023 roku.

Autorki wszystkich zakwalifikowanych projektów otrzymają bogate wsparcie merytoryczne, a dodatkowo minimum 40 projektów zostanie dofinansowanych kwotą do 3 tysięcy złotych. W ramach programu odbędą się webinary, konsultacje z ekspertami, spotkania regionalne, a także wydarzenia sieciujące liderki, organizacje i partnerów.

Kobiety budują społeczny kapitał wsi, a naszą misją jest ich wspieranie i łączenie. Dla nich chcemy stworzyć przyjazną płaszczyznę inspiracji i wymiany.  Zachęcamy do wspierania się nawzajem w realizacji działań. Współpraca i zrozumienie potrzeb swoich, ale i naszego otoczenia to najcenniejsza wartość programu – mówi Monika Roszak z Fundacji Roll-na – tym właśnie Zakorzenione różnią się od wielu innych programów społecznych, to nie tylko dofinansowanie działania, ale przede wszystkim poszerzenie kompetencji, nowe znajomości i w końcu – ochrona przyrody, która włącza i angażuje mieszkańców.

Z troski o “małą ojczyznę”

Program Zakorzenione powstał z myślą o powrocie do tradycji i natury, ma inspirować do dbania o najbliższe otoczenie, tak aby dawało radość i wytchnienie. Większa ilość zieleni chroni przed suszą, da cień i spokój w upalne dni. Przydomowe ogródki znów mogą cieszyć feerią kolorów i zapachów, a jednocześnie stać się domem dla owadów i innych drobnych organizmów.

Program adresowany jest do liderek w województwach: podlaskim, lubelskim warmińsko-mazurskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, na Kaszubach i we wschodniej części Mazowsza. Dla kobiet działających lub chcących działać na rzecz środowiska naturalnego w swojej okolicy – sołtysek i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich.

Sołtyski to osoby, które dbają o swoją mała ojczyznę, mieszkancow i wspólnotę, a dbanie o środowisko jest dla nich naturalne i oczywiste. Udział w Programie Zakorzenione pozwoli poznać im inne osoby, które dzielą podobne wartości. Otrzymane wsparcie merytoryczne I finansowe pozwoli na realizację ciekawych działań na rzecz środowiska z mieszkańcami i dla mieszkańców – mówi Marta Smejda, współzałożycielka grupy Sołtyski.

Wsparcie na różnych poziomach

Program podzielony jest na etapy. W pierwszej fazie do działań zostanie zaproszonych 80 liderek, które otrzymają wsparcie merytoryczne i edukacyjne dotyczące tego, jak współpracować z mieszkańcami i realizować akcje prośrodowiskowe. Wybrane projekty opracowane przez sołtyski i członkinie KGW otrzymają także wsparcie finansowe. Zostanie nim objętych nie mniej niż 40 inicjatyw.

Na kolejnym etapie do Programu Zakorzenione dołączą organizacje lokalne, które wezmą udział w działaniach edukacyjnych. 10 inicjatyw otrzyma wsparcie finansowe na działania prośrodowiskowe realizowane w lokalnych społecznościach.

Projekty realizowane będą od września do grudnia 2023 roku. W tym czasie uczestniczki otrzymują wsparcie merytoryczne i możliwość sieciowania z innymi liderkami i organizacjami. Czekają na nie spotkania online i na żywo 6 webinarów i 6 spotkań ze specjalistami i specjalistkami, indywidualnie konsultacje projektów z ekspertkami, wsparcie w promocji działań oraz doradztwo w zakresie budowania materiałów edukacyjnych. Odbędą się również 3 spotkania regionalne dla liderek i 2 szkolenia ogólnopolskie, które pozwolą uczyć się od siebie wzajemnie.

Aby się zgłosić wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie nawzajem.pl. Program jest bezpłatny. Program realizowany jest przez Fundację Roll-na, grupę Sołtyski, Fundację Wspomagania Wsi oraz Fundację Polska z Natury.

Więcej informacji: https://nawzajem.pl/zakorzenione/

menu-circlecross-circle