Szlak Armii Gen . Władysława Andersa

Opublikowano: 21 marca, 2024

Uczniowie klas VI – VIII ZPO Złota uczestniczyli w okolicznościowej prelekcji  z okazji obchodzonej w tym roku 80 rocznicy bitwy pod Monte Cassino .

Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Grażynę Zachariasz .

Celem wykładu było przybliżenie wiedzy uczniom na temat represji wobec Polaków na Kresach Wschodnich w latach 1939 – 1941 , okoliczności polityczne utworzenia Armii Polskiej w ZSRR             w latach 1941 – 1942 , realiów w których ona funkcjonowała ( głód , mróz , epidemie , duża śmiertelność ) , okoliczności wyprowadzenia armii na teren Uzbekistanu i jej ewakuacja do Iranu oraz zagadnienia dotyczące II Korpusu Polskiego we Włoszech – ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Monte Cassino .

Prelekcję poprowadził Pracownik Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie pan Marcin Salamon .

zpo
menu-circlecross-circle