Zapraszamy na XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny w dniu 20 września 2020 r. do Parku Etnograficznym w Tokarni

Opublikowano: 24 sierpnia, 2020

W ramach Jarmarku Agroturystycznego planowane jest zorganizowanie następujących bloków atrakcji:
1. „Swojskie klimaty i świętokrzyskie smaki”
• giełda agroturystyczna, podczas której chętne instytucje, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa agroturystyczne będą promować i prezentować swoją ofertę pobytową oraz posiadane atrakcje. Jest to również doskonała okazja, by zaprezentować walory turystyczne i kulturowe Państwa terenów i wypromować Państwa atrakcje turystyczne, by dotrzeć do potencjalnych gości – mieszkańców Regionu Świętokrzyskiego oraz odwiedzających w tym czasie nasze województwo turystów,
• trzy konkursy: kulinarny „Wiejskie Czekadełko”, rękodzieła „Świętokrzyska EtnoBłyskotka” oraz „Na najpiękniejsze stoisko Jarmarku”- konkursy dla Wystawców Jarmarku Agroturystycznego z nagrodami, do udziału w których serdecznie zapraszam,
• występy zespołów folklorystycznych,
• pokazy tradycyjnych rzemiosł,
• pokazy obrzędowe,
• kiermasze wyrobów ludowych.

2. Atrakcje dla dzieci (gry, zabawy i konkursy z nagrodami) tzw. „Agrostrefa dla
dzieci”:
- wiejska FotoBudka,
- gry i zabawy sportowo-rekreacyjne dla rodzin z dziećmi,
- warsztaty artystyczne związane z tradycjami i folklorem regionu świętokrzyskiego np.:
warsztaty tworzenia biżuterii z darów natury, zabawek ludowych (lalki motanki), ozdób
ludowych (plastyka obrzędowa),
- prezentacje, gry i zabawy partnerów biorących udział w Jarmarku Agroturystycznym,
- gry i zabawy dawne zorganizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej.

3. Impreza towarzysząca Jarmarkowi pn. „Smaki Jesieni”
„Smaki Jesieni" nawiązują do tradycji życia na dawnej wsi w sezonie jesienno – zimowym. Koła Gospodyń Wiejskich realizują pokazy darcia pierza, kiszenia kapusty oraz przędzenia na przęślicy. Odbywają się degustacje i wypiek podpłomyków w tradycyjnym piecu. Na polach rozpalane są ogniska, w których pieką się ziemniaki dla publiczności. Odbywają się warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów.

Głównym punktem programu będzie giełda agroturystyczna „Swojskie klimaty i świętokrzyskie smaki”. Zapraszamy do zaprezentowania Państwa oferty turystycznej.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapewniają bezpłatną powierzchnię wystawienniczą, w razie potrzeby drewniane stoisko z zadaszeniem (ilość stoisk ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń). Zachęcamy jednak Państwa do przygotowania indywidualnego wystroju stoiska i zorganizowania degustacji.

Organizatorzy liczą, że rezultatem wspólnych działań będzie nie tylko profesjonalnie zorganizowana i bogata w atrakcje impreza, ale przede wszystkim doskonała promocja Świętokrzyskiego. Impreza organizowana jest pod patronatem lokalnych i regionalnych mediów. Dzięki szerokiej kampanii promocyjnej co roku na Jarmark przybywa tysiące zwiedzających, w tym turyści spoza regionu świętokrzyskiego.

Zgłoszenia na XV Jarmark Agroturystyczny należy dostarczyć najpóźniej do dnia 31 sierpnia br.
Osobą do kontaktu ze strony Urzędu Marszałkowskiego jest Pani Sylwia Skuta, tel. 41 341 69 12, email: sylwia.skuta@sejmik.kielce.pl.

Regulamin uczestnictwa w Jarmarku Agroturystycznym

Regulamin Konkursu Kulinarnego "Wiejskie Czekadełko"

Regulamin Konkursu "Etno Błyskotka"

Karta zgłoszeniowa

menu-circlecross-circle