Nośmy odblaski, bo mogą uratować życie – pod tym zdaniem podpisaliby się zapewne wszyscy uczestnicy konkursu „Odblaskowa szkoła”, który w środę (31 stycznia) został uroczyście podsumowany w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.
W regionie organizowała go Komenda Wojewódzka Policji.
Anna Rasińska, uczennica ze zwycięskiej Szkoły Podstawowej w Złotej mówi, że jej szkoła realizowała projekt, który zakładał edukację nie tylko uczniów, lecz także mieszkańców miejscowości, w tym w dużej mierze seniorów.
– Rozdawaliśmy odblaski i ulotki uczniom, mieszkańcom. Mówiliśmy im, jakie to ma znaczenie na drodze. Spotkaliśmy się z uczniami młodszych i starszych klas. Mieliśmy też zajęcia z policjantami, uczyliśmy się udzielania pierwszej pomocy na drodze – podkreśla.
Podkomisarz Joanna Żelezik z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że konkurs odbywał się na przełomie września i października, a uczniowie mieli do wykonania wiele zadań wpływających na poprawę bezpieczeństwa, zarówno uczniów, jak i środowiska lokalnego.
– Musimy pamiętać o tym, że w porze wieczorowo-nocnej, jak i przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, osoby piesze nie będą widoczne dla kierowców, jeśli nie zadbają o swoje bezpieczeństwo. Odblaski pozwalają zobaczyć pieszego z odległości już 150-200 metrów. To z kolei odpowiedni czas na podjęcie reakcji – zaznacza.
Również Polskie Radio Kielce włącza się w działania edukacyjne, które mają zwiększać bezpieczeństwo na świętokrzyskich drogach.
– Od lat rozdajemy naszym słuchaczom odblaski – mówi Renata Morąg, sekretarz redakcji. Tym razem Radio Kielce było partnerem świętokrzyskiej policji przy organizacji konkursu.
Renata Morąg podkreśla, że taka jest misja publicznej rozgłośni – edukować i dbać o zdrowie uczestników ruchu drogowego. Podkreśla, że dotarcie do młodych ludzi jest najlepszym sposobem na to, by do noszenia odblasków nakłonić także starszych – ich rodziców i dziadków.
Inicjatorem i pomysłodawcą konkursu jest Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, która od 2010 roku z powodzeniem go organizuje i prowadzi. W roku szkolnym 2023/2024 program pilotażowy objął województwo świętokrzyskie, podkarpackie i śląskie.
I miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa w Złotej
II miejsce zajął:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie
III miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Starachowicach
IV miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa w Miąsowej
V miejsce zajęła:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku – Zdroju
VI miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Koniecznie
VII miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” w Miedzierzy
VIII miejsce zajęła:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Smerdynie
IX miejsce zajęła:
Szkoła Podstawowa nr 32 im. Janusza Kusocińskiego w Kielcach
X miejsce zajęła:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach
Źródło: Radio Kielce.