PRAWDA CZY FAŁSZ?

Opublikowano: 4 grudnia, 2023

Każdego dnia jesteśmy bombardowani przez media różnorodnymi informacjami. Wiele z nich jest nieprawdziwych. Zjawisko dezinformacji, szczególnie w ostatnich latach, w związku z pandemią i wojną w Ukrainie, przybrało na sile. Dzieci i młodzież są taką grupą odbiorców, która szczególnie podatna jest na manipulację, i którą łatwo wprowadzić w błąd.

Dnia 29 listopada uczniowie klas V - VIII wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, których celem było rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia względem treści i obrazów zamieszczanych w sieci, głównie na portalach społecznościowych oraz dostarczenie uczniom wiedzy na temat zasad analizowania informacji publikowanych przez media. Spotkanie poprowadził pedagog szkolny, a następnie uczniowie wysłuchali na żywo on - line wykładu pana Andrzeja Rylskiego, starszego specjalisty ds. projektów społecznych z działu profilaktyki cyberzagrożeń NASK, który zainaugurował ogólnopolską kampanię edukacyjną #FakeNoMore realizowaną przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Naukową Akademicką Sieć Komputerową. Tematem wykładu była prywatność w sieci.

Podczas spotkania uczniowie zostali zaopatrzeni w wiedzę w oparciu o konkretne przykłady z życia codziennego. Otrzymali wskazówki jak weryfikować informacje zamieszczane w Internecie, jak odróżnić informacje rzetelnie przygotowane przez specjalistów różnych dziedzin od fake newsów oraz komentarzy trolli internetowych. Ufamy, że dzięki edukacji medialnej młodzi ludzie staną się bardziej świadomi zagrożeń i gotowi do aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym.

Autor tekstu: Barbara Nowakowska. Autor zdjęć: Ewa Zachariasz. ZPO Złota

prawda czy fałsz

menu-circlecross-circle